[[suggestion]]
Mottagen bistånd

Mottagen biståndUS Dollar (2018)

Mottagen bistånd2018

Land US Dollar (2018)
Syrien 9990820313
Jemen 7985220215
Etiopien 4930049805
Afghanistan 3788889893
Nigeria 3301520020
Bangladesh 3040219971
Jordanien 2523949951
Demokratiska Republiken Kongo 2509780029
Kenya 2488389893
Indien 2453979980
Tanzania 2453260010
Irak 2299870117
Palestina 2240409912
Egypten 2063739990
Uganda 1940800049
Moçambique 1819790039
Colombia 1762689941
Myanmar (Burma) 1687670044
Vietnam 1633349976
Sydsudan 1577300049
Somalia 1573010010
Mali 1492239990
Nepal 1450729980
Libanon 1419630005
Pakistan 1361979980
Malawi 1270969971
Ukraina 1221099976
Niger 1196319946
Turkiet 1187280029
Kamerun 1164130005
Rwanda 1119270020
Burkina Faso 1110579956
Serbien 1067609985
Ghana 1067250000
Haiti 992150024
Zambia 991869995
Senegal 991590027
Sudan 963469971
Elfenbenskusten 953700012
Indonesien 948520020
Sydafrika 914809998
Tchad 875400024
Marocko 811650024
Tunisien 805270020
Zimbabwe 793609985
Papua Nya Guinea 785539978
Kambodja 768559998
Kuba 746869995
Bolivia 726929993
Madagaskar 690570007
Honduras 659929993
Centralafrikanska republiken 655659973
Guinea 590599976
Georgien 588940002
Liberia 570750000
Benin 570270020
Laos 565159973
Uzbekistan 555900024
Filippinerna 540590027
Mexiko 539799988
Sierra Leone 505899994
Burundi 449829987
Mauretanien 447179993
Peru 441540009
Brasilien 429160004
Kirgizistan 413609985
Tadzjikistan 397540009
Ecuador 396309998
Guatemala 393630005
Nicaragua 351950012
Bosnien och Hercegovina 351559998
Albanien 342890015
Mongoliet 331730011
Libyen 303309998
Togo 296420013
El Salvador 248570007
Gambia 232630005
Moldavien 230929993
Östtimor 202580002
Salomonöarna 193449997
Djibouti 177330002
Makedonien 169919998
Iran 165869995
Paraguay 161550003
Angola 159449997
Montenegro 154839996
Guinea-Bissau 152369995
Lesotho 151839996
Namibia 150029999
Venezuela 147130005
Kongo 144470001
Algeriet 143979996
Armenien 139089996
Vanuatu 123800003
Nordkorea 120510002
Swaziland 119570000
Maldiverna 119120003
Vitryssland (Belarus) 117010002
Gabon 116230003
Samoa 115040001
Fiji 111110001
Guyana 102440002
Bhutan 100470001
Jamaica 98790001
Mikronesien 98750000
Costa Rica 94169998
Tonga 87400002
Komorerna 86589996
Dominikanska Republiken 86570000
Palau 84370003
Azerbajdzjan 83970001
Eritrea 83720001
Kap Verde 83190002
Botswana 82480003
Kazakstan 75629997
Kiribati 74180000
Argentina 70989998
Mauritius 66699997
Marshallöarna 53860001
São Tomé och Príncipe 44340000
Panama 38290001
Belize 33360001
Nauru 31540001
Grenada 30700001
Dominica 26620001
Tuvalu 18809999
Turkmenistan 17889999
Saint Vincent och Grenadinerna 17530001
Antigua och Barbuda 16780001
Surinam 13050000
Saint Lucia 8500000
Ekvatorialguinea 5520000
Malaysia -38080002
Sri Lanka -257970001
Thailand -423230011
Kina -737039978

[[ modalTitle ]]

Mottagen bistånd2018

US Dollar

Ingen data
Data
Data
Data
Data
Data

Förklaring

Bistånd inkluderar både alla typer stödordningar (lån, assistans etc.) och rena pengagåvor som givits från offentliga donatorer. Statistiken är omvandlat till US dollar.