[[suggestion]]
Mottagen bistånd

Mottagen biståndUS Dollar (2020)

Mottagen bistånd2020

Land US Dollar (2020)
Syrien 10005980469
Bangladesh 5373850098
Etiopien 5301660156
Afghanistan 4206660156
Kenya 3987860107
Demokratiska Republiken Kongo 3377360107
Nigeria 3375479980
Jordanien 3114000000
Uganda 3082590088
Somalia 3039689941
Myanmar (Burma) 2870320068
Pakistan 2590979980
Moçambique 2547300049
Jemen 2543550049
Irak 2359149902
Sudan 2347719971
Ukraina 2334560059
Tanzania 2275040039
Ghana 2204159912
Palestina 2029969971
Niger 1928449951
Colombia 1868719971
Marocko 1828349976
Sydsudan 1820319946
Indien 1794209961
Nepal 1758400024
Burkina Faso 1730790039
Rwanda 1624449951
Senegal 1610969971
Mali 1565510010
Egypten 1564040039
Elfenbenskusten 1561949951
Uzbekistan 1459239990
Filippinerna 1456219971
Malawi 1453130005
Honduras 1432630005
Libanon 1417579956
Kamerun 1399810059
Kambodja 1373209961
Madagaskar 1289520020
Indonesien 1232869995
Sydafrika 1202979980
Vietnam 1167709961
Papua Nya Guinea 1055030029
Benin 1049130005
Georgien 1040859985
Tchad 1036650024
Zambia 1015869995
Zimbabwe 984070007
Tunisien 974909973
Mexiko 936059998
Haiti 886849976
Sierra Leone 836799988
Centralafrikanska republiken 829979980
Vitryssland (Belarus) 822809998
Tadzjikistan 751229980
Guinea 723469971
Mongoliet 699159973
Liberia 652099976
Mauretanien 644460022
El Salvador 626669983
Brasilien 612429993
Nicaragua 599909973
Togo 560880005
Dominikanska Republiken 554830017
Turkiet 538140015
Laos 528919983
Moldavien 519559998
Peru 488700012
Serbien 480100006
Burundi 478850006
Guatemala 472359985
Kirgizistan 445109985
Bosnien och Hercegovina 437470001
Panama 394670013
Ecuador 343160004
Bolivia 338399994
Mauritius 334970001
Maldiverna 311160004
Venezuela 310410004
Albanien 309950012
Paraguay 304239990
Gambia 300609985
Libyen 295989990
Nordmakedonien 282239990
Djibouti 256140015
Östtimor 249679993
Iran 235100006
Sri Lanka 217559998
Kongo 214830002
Salomonöarna 214259995
Costa Rica 209610001
Algeriet 209589996
Montenegro 203880005
Bhutan 202210007
Thailand 197850006
Fiji 193639999
Marshallöarna 183059998
Namibia 180100006
Kuba 174479996
Mikronesien 171630005
Lesotho 170490005
Samoa 166610001
Tonga 162889999
Kap Verde 157429993
Vanuatu 154000000
Guinea-Bissau 147240005
Komorerna 131910004
Azerbajdzjan 121269997
Angola 110870003
Armenien 105620003
Swaziland 104959999
Argentina 101279999
Saint Lucia 98110001
São Tomé och Príncipe 91849998
Botswana 78709999
Saint Vincent och Grenadinerna 75809998
Kazakstan 70400002
Grenada 69510002
Belize 69230003
Jamaica 66610001
Palau 66230003
Dominica 64160004
Eritrea 60709999
Kiribati 58020000
Nordkorea 56709999
Gabon 53200001
Guyana 51869999
Tuvalu 42919998
Turkmenistan 35419998
Nauru 28250000
Surinam 27090000
Antigua och Barbuda 25780001
Ekvatorialguinea 5950000
Malaysia -5220000
Kina -573609985

[[ modalTitle ]]

Mottagen bistånd2020

US Dollar

Ingen data
Data
Data
Data
Data
Data

Förklaring

Bistånd inkluderar både alla typer stödordningar (lån, assistans etc.) och rena pengagåvor som givits från offentliga donatorer. Statistiken är omvandlat till US dollar.