[[suggestion]]
Mottagen bistånd

Mottagen biståndUS Dollar (2019)

Mottagen bistånd2019

Land US Dollar (2019)
Syrien 10249809570
Etiopien 4809970215
Bangladesh 4482600098
Jemen 4396520020
Afghanistan 4284419922
Nigeria 3517320068
Kenya 3250969971
Demokratiska Republiken Kongo 3025530029
Jordanien 2797189941
Indien 2610580078
Palestina 2234330078
Irak 2211909912
Pakistan 2170739990
Tanzania 2153139893
Uganda 2100010010
Myanmar (Burma) 2079929932
Moçambique 1907780029
Sydsudan 1885270020
Somalia 1865579956
Mali 1863209961
Egypten 1740589966
Sudan 1624670044
Libanon 1525489990
Niger 1490349976
Senegal 1443880005
Nepal 1360739990
Kamerun 1335219971
Malawi 1206219971
Elfenbenskusten 1201229980
Rwanda 1191099976
Uzbekistan 1156449951
Burkina Faso 1148810059
Ukraina 1148250000
Vietnam 1094630005
Kambodja 984070007
Tunisien 984030029
Zambia 976280029
Zimbabwe 974890015
Sydafrika 971479980
Ghana 936320007
Filippinerna 905380005
Colombia 902539978
Turkiet 824909973
Marocko 757859985
Madagaskar 756169983
Centralafrikanska republiken 753849976
Haiti 726469971
Bolivia 716130005
Tchad 707049988
Papua Nya Guinea 667349976
Laos 631510010
Benin 602210022
Liberia 597309998
Sierra Leone 594640015
Burundi 588940002
Guinea 580679993
Serbien 570700012
Mexiko 535789978
Ecuador 525049988
Kuba 499660004
Georgien 496730011
Peru 475899994
Bosnien och Hercegovina 464510010
Honduras 457570007
Kirgizistan 448709991
Armenien 419730011
Mauretanien 412179993
Togo 411619995
Guatemala 393850006
Nicaragua 389239990
Tadzjikistan 366559998
Moldavien 342690002
Libyen 316010010
Mongoliet 314529999
El Salvador 305640015
Brasilien 290230011
Venezuela 284000000
Eritrea 276929993
Djibouti 272480011
Östtimor 235929993
Salomonöarna 223889999
Vitryssland (Belarus) 214229996
Iran 210399994
Sri Lanka 197350006
Gambia 194039993
Kongo 187270004
Bhutan 181410004
Algeriet 175720001
Kap Verde 152539993
Nordkorea 151289993
Namibia 148410004
Lesotho 145979996
Nordmakedonien 141800003
Fiji 139070007
Dominikanska Republiken 134440002
Vanuatu 130589996
Paraguay 129880005
Jamaica 127070000
Samoa 123720001
Azerbajdzjan 120980003
Guinea-Bissau 120510002
Gabon 116709999
Guyana 113269997
Tonga 107949997
Montenegro 96940002
Mikronesien 92540001
Saint Vincent och Grenadinerna 84480003
Komorerna 78239998
Swaziland 73400002
Maldiverna 72080002
Panama 71459999
Botswana 68860001
Marshallöarna 65970001
Ekvatorialguinea 64070000
Costa Rica 59759998
Kiribati 56660000
Kazakstan 54410000
Nauru 54330002
Dominica 51389999
São Tomé och Príncipe 51369999
Angola 49540001
Belize 37660000
Tuvalu 36480000
Saint Lucia 32110001
Albanien 28410000
Antigua och Barbuda 27440001
Turkmenistan 25360001
Palau 24940001
Surinam 23379999
Mauritius 22180000
Argentina 18250000
Grenada 14680000
Malaysia 5990000
Thailand -338200012
Kina -589979980
Indonesien -629950012

[[ modalTitle ]]

Mottagen bistånd2019

US Dollar

Ingen data
Data
Data
Data
Data
Data

Förklaring

Bistånd inkluderar både alla typer stödordningar (lån, assistans etc.) och rena pengagåvor som givits från offentliga donatorer. Statistiken är omvandlat till US dollar.